سه‌شنبه 10 آبان‌ماه سال 1390
مرور چند نقطه قوت و چندین نقطه ضعف گوگل ریدر جدید

از چند روز پیش پیغام رو به پایان بودن گوگل بازدر جیمیل ها مشاهده می شود، پیغامی که قسمتی از اخبار داغ این روزهای اینترنت است، تغییرات گوگل برای گوگل باز، گوگل ریدر و گوگل پلاس...
امروز گوگل تغییرات خود را بر گوگل ریدر اعمال کرد، تغییراتی که بر خلاف انتظارات، بسیار نبود ولی پایه ای بود.


در یک نگاهی که به گوگل ریدر جدید داشتم:


تغییرات مثبت:


1- ظاهر گوگل ریدر تغییر اندکی داشت به به پلاس شبیه شده است

2- فیدهای اضافه شده همه سرجای خودشان هستند

3- آرشیو همه ی فعالیت ها آماده دانلود است

4- سیستم تگ و نظر و مطالعه نیز تغییر خاصی نکرده است

5- لایک تبدیل به پلاس شده که با پلاس در شبکه گوگل پلاس مشترک است


اما تغییراتی که اشکالات گوگل ریدر جدید محسوب می شوند


1- دوستان گوگل ریدری خودمون رو که سال ها و ساعت ها، جمع کرده بودیم و حلقه های دوستان گوگل ریدر از دست رفت

2- به منظور اشتراک گذاری مطلب باید حتما آنرا لایک زده باشیم

3- برای اشتراک گذاری مطلب باید موس را روی 1+ نگهداریم تا باکس مربوطه باز شود، وقت بیش از اندازه ای از کاربر تلف می شود

4- زمان به اشتراک گذاری شدن یک مطلب، تیتر و عکس و یک توضیح کوچک از ما اشتراک گذاشته می شود، یعنی بزرگ ترین برتری گوگل ریدر قدیمی از بین رفته، اینکه کاربرها بدون دیده شدن قالب سایت و مطالب اضافی و حجیم در صفحه ها، مطالب را برای یکدیگر به اشتراک بگذارند، و بنا براین امکان مطالعه مطلب نیز در پلاس وجود ندارد!

5- محیط انتشار و اشتراک گذاری مطالب محدود می شود و این برای گوگل ریدر خوب نیست چراکه محیط وبلاگستان نیاز به خوانده شدن حداکثری دارد.

6- بازنشر یک مطلب اشتراک گذاری شده در گودر هم به شکل سنتی که نشان میداد چندبار مطلب بازنشر شده بهتر بود برای گودر، بازنشر به سیستم پلاس مناسب گوگل ریدر نیست

7- تبدیل شدن گودر به قسمتی از یک شبکه اجتماعی، آن را به حاشیه و مخاطب را به مسائل حاشیه ای شبکه اجتماعی کشانده و اصل هدف که مطالعه است تاثیر منفی می پذیرد.

8- نمی توان فقط مطالب گوگل ریدری دوستان خود را بصورت جدا دید (شاید با ابتکاری مثل درست کردن هر حلقه برای هر فرد و وارد شدن به قسمت استریم ) مشکل موقتا حل شود، ولی باز این قابلیت گوگل ریدر که فقط اشتراک مطالب بود از بین رفته است.

امید است گوگل برای رفع این اشکالات عمده برنامه ای داشته باشد، چرا که در غیر این صورت یک شبکه اجتماعی ساکت و خوب برای مطالعه و اشتراک مطالب مفید، به دور از حاشیه های دیرگ شبکه های اجتماعی،  از دست خواهد رفت.